کد خبر 165865
۱۶ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۴

یک شهید، یک درس؛

من ننگ می‌دانم مرگ آن کسی را که در رختخواب بمیرد

 من ننگ می‌دانم مرگ آن کسی را که در رختخواب بمیرد

در قسمتی از وصیتنامه این شهید گمنام آمده است: «سعی کن همچون زینب در مرگ فرزندت صبور باشی و این را بدان که آخرین راه مردن است [پس] چه بهتر آن که در راه اسلام شهید شوم. من ننگ می دانم [مرگ] آن کسی را که در رختخواب بمیرد».

به گزارش خبرنگار فرهنگی حیات؛ در بهشت زهرای تهران ، مزاری وجود دارد که علی رغم شناسایی‌شدن صاحب آن، در گمنامی کامل به‌سر می‌برد. صاحب این مزار هم عکس دارد و هم نام پدر و تاریخ تولد و عروجش مشخص است اما نامی ندارد.

برای زیارت این تربت مقدس، باید به این آدرس مراجعه کنید: قطعه 24 - ردیف 125 - شماره 5

بر فراز مزار این شهید گمنام، بخشی از وصیت نامه او به این شرح نگاشته شده است:

«خدمت پدر و مادر عزیز و گرامی و خواهران و برادران عزیزم سلام رسانده و امیدوارم خدا را هیچ موقع فراموش نکنید. ای مادر که مرا در دامان خود پرورش دادی و شب و روز برایم زحمت کشیدی، سعی کن همچون زینب در مرگ فرزندت صبور باشی و این را بدان که آخرین راه مردن است (پس) چه بهتر آن که در راه اسلام شهید شوم. من ننگ می دانم (مرگ) آن کسی را که در رختخواب بمیرد.

ای مادر و پدر گرامی مرا تشییع جنازه نکنید که از روی هزاران شهیدی که بی هیچ هیچ تشییع جنازه ای جانشان را فدای انقلاب کردند شرمنده ام.

بر روی سنگ قبرم نامم را ننویسید. می‌خواهم همچون ده‌ها هزار شهید دیگر گمنام باقی بمانم. اگر خواستید فقط این جمله را بنویسید : «پر کاهی تقدیم به آستان کبریای الله».

ای برادران و خواهران و دوستان. برایم گریه نکنید که دشمن خیال می کند ضعیف هستید. به دشمن بگویید که اگر پیکرم را صد پاره کنند ، اگر پاره های آن را هم بسوزانید و اگر خاکستر مرا به دریا بریزید در دل موج خروشان دریا صدایم را خواهید شنید که فریاد می زنم اسلام پیروز است ، ستمگر نابود. والسلام»

برچسب‌ها