کد خبر 165748
۱۵ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۰

افزایش ترانزیت کالا در سال 1401 به 10.8 میلیون تن

افزایش ترانزیت کالا در سال 1401 به 10.8 میلیون تن

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی از تحقق 10.8 میلیون تن ترانزیت کالای نفتی و غیرنفتی و ثبت رکورد جدید با ترانزیت 8.3 میلیون تن کالاهای غیرنفتی در 1401خبر داد.

به گزارش گروه اقتصادی حیات؛ به نقل از وزارت راه و شهرسازی، «شهریار افندی زاده» درباره عملکرد ترانزیت کشور در سال 1401 گفت: در سالی که گذشت مجموعاً 10.8 میلیون تن کالای نفتی و غیرنفتی از کشور ترانزیت شده که سهم کالاهای غیرنفتی و نفتی از این مقدار، به ترتیب 8.3 و 2.5 میلیون تن بوده است.

افندی‌زاده گفت: با توجه به عملکرد 7.5 میلیون تنی ترانزیت کالای غیرنفتی سال 1400، شاهد رشد 10.7 درصدی ترانزیت این نوع کالا در سال 1401 نسبت به سال قبل آن بوده‌ایم.

وی ادامه داد: در سال 1401 شاهد تحولات و دستاوردهای مهمی در حوزه‌های راهبردی و عملیاتی ترانزیت کشور بودیم که اثرات قطعی آن‌ها به صورت تدریجی و پایدار بر رشد تراتزیت از کشور در سال 1402 و سال‌های آتی نمایان خواهد شد.

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: در راستای فعال‌سازی و رونق بخشی به کریدور حمل و نقل بین المللی شمال-جنوب در نشست سه جانبه‌ای در شهریورماه 1401 میان مقامات عالی رتبه کشورمان و فدراسیون روسیه و جمهوری آذربایجان در باکو ضمن هدف‌گذاری تحقق ترانزیت 15 میلیون تن کالا از این کریدور تا سال 2030 میلادی، توافقاتی در زمینه تقویت همکاری سه کشور در سرمایه‌گذاری و تأمین مالی مشترک تکمیل و توسعه زیرساخت‌های کلیدی و بهره برداری از آن‌ها به ویژه احداث خط ریلی رشت-آستارا، تسهیل در ترددهای مرزی کالا و افزایش کیفیت و کمیت این ترددها حاصل شد که اجرایی شدن آن‌ها در دست پیگیری است.

افندی زاده اظهار کرد: با توجه به حداقل ظرفیت فعلی کشور جهت ترانزیت 10 میلیون تن کالا به صورت ترکیبی در کریدور شمال- جنوب، توافقی با طرف روسی جهت بهره‌گیری کامل از این ظرفیت در سال 2023 میلادی حاصل شده که اجرای آن در دست انجام است.

وی افزود: یکی از رخدادهای مهم در سال گذشته، الحاق رسمی کشورمان به سازمان همکاری شانگهای بود. در مدت زمان کوتاهی پس از برگزاری نشست سران شانگهای در شهریور سال 1401 در سمرقند، نخستین نشست شش جانبه وزرای حمل‌و نقل ایران و کشورهای آسیای میانه بعلاوه روسیه و آذربایجان با موضوع توسعه همکاری‌های ترانزیتی در مهرماه 1401 در تهران برگزار و و هدف گذاری تحقق 20 میلیون تن ترانزیت سالانه فی مابین ایران و کشورهای آسیای میانه، به عنوان پهنه‌ای با نقش و اهمیت بسیار بالا در ترانزیت شرقی- غربی و شمالی-جنوبی به ویژه پس از تحولات اخیر منطقه‌ای و بین المللی، به تصویب اعضا رسید.

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی، ابلاغ سیاست‌های کلی برنامه هفتم از سوی مقام معظم رهبری در شهریور 1401 و بند 10 ابلاغیه معظم له در خصوص فعال‌سازی مزیت‌های جغرافیایی-سیاسی و تبدیل جمهوری اسلامی ایران به مرکز مبادلات حمل و نقل را به عنوان رویکردی تکامل یافته به مقوله ترانزیت در کشور برشمرد.

افندی زاده توضیح داد: در سال جاری، موضوع ترانزیت و نقش آفرینی در برنامه‌های کلان نظیر کمربند و راه چین، سازمان شانگهای، سازمان همکاری اقتصادی اکو و اتحادیه اقتصادی اوراسیا از اولویت‌های اصلی وزارت راه و شهرسازی در توسعه مناسبات حمل‌و نقلی با کشورهای هدف منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای است.

برچسب‌ها