کد خبر 165539
۱۲ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۹

وزیر فرهنگ در آیین گشایش سی‌امین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم مطرح کرد؛

ترویج تعالیم و فرهنگ قرآنی در صدر برنامه‌های دولت / صدور مجوز 3 هزار موسسه قرآنی

ترویج تعالیم و فرهنگ قرآنی در صدر برنامه‌های دولت / صدور مجوز 3 هزار موسسه قرآنی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی 3 هزار مجوز موسسه قرآنی صادر کرده‌ایم، در لایحه بودجه 1402 با حمایت رئیس جمهور و همراهی مجلس گام‌های بلندی برای تقویت زیرساخت‌های فرهنگی در بخش‌های مختلف و در صدر آن برای حوزه قرانی برداشته شده است.

به گزارش گروه فرهنگی حیات؛ محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر شنبه در آیین گشایش سی‌امین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در مصلی امام خمینی (ره) اظهار داشت: توجه به فرهنگ قرآنی در راس فعالیت‌ها قرار دارد و عقب‌گرد و ارتجاع نداریم. بازگشت به برهنگی، ارتجاع است و در این حرکت نورانی جایی ندارد.

وی افزود: جامعه هر روز باید به سلوک مومنانه بیشتر آراسته شود. این برنامه جدی دولت انقلابی و مردمی در تمامی بخش‌ها است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تشریح اقدامات دولت در حوزه قرآن و عترت، گفت: در دولت مردمی سیزدهم مهم‌ترین ماموریت حوزه فرهنگی را عبور انقلاب اسلامی از مرحله دولت اسلامی به مرحله جامعه اسلامی و زمینه سازی برای تحقق تمدن نوین اسلامی می‌دانیم که برای رسیدن به این هدف یک اتفاق بزرگ و تاریخی باید رخ دهد. در این مسیر باشکوه و نورانی توجه به فرهنگ قرآنی در راس فعالیت‌هاست.

26 هزار کانون فرهنگی مساجد به پایگاه تعلیم و ترویج قرآن تبدیل می‌شود

وی با تاکید بر این که در دولت مردمی قرآن و تعالیم و فرهنگ قرآنی را در صدر برنامه ریزی‌هایمان قرار داده‌ایم، اظهار داشت: ما به تاسی از راهنمای حکیم و خردمندمان، مقام معظم رهبری که در روز اول ماه رمضان با خانواده قرآنی دیدار و مطالباتی را بیان می‌فرمایند، مبنای کار خودمان را تحقق این مطالبات قرار دادیم. رهبری در جلسه‌ای که پنجشنبه با ایشان داشتیم فرمودند هر مسجد را پایگاهی برای ترویج قرآن قرار دهید. ما بلافاصله حرکتی را آغاز کردیم و 26 هزار کانون فرهنگی مساجد ما در سال جاری به پایگاه تعلیم و ترویج قرآن مبدل خواهد شد.

اسماعیلی با بیان اینکه در بخش‌های مختلف این رویکرد قرآنی دنبال می‌شود، افزود: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هر معاونت موظف است بسته ماموریتی خودش را برای تحقق وظایف در حوزه فرهنگ قرآنی تعریف کند. همچنین با دستور رئیس جمهور وظیفه هر دستگاه دولتی را در این راستا مشخص کرده‌ایم که پس از مدتی ارزیابی هم انجام خواهد شد. در دولتی که با شعار بازگشت به فرهنگ و تعالیم قرآنی و معارف الهی و توجه به مساجد مدیریت اجرایی کشور را بر عهده گرفته این کار در صدر برنامه‌ها است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی قران را رویدادی ممتاز خواند و گفت: در این نمایشگاه بیش از 49 بخش و کمیته فعال بوده‌اند و در بخش بین‌الملل بیش از 21 کشور حضور دارند؛ همچنین تعدادی از وزرای کشورهای اسلامی در حوزه معارف دینی در روزهای آینده به تهران می‌آیند و گفتگوهای قرآن تهران را راه‌اندازی خواهیم کرد که یک کار مبتکرانه است.

وی ادامه داد: مساحت نمایشگاه قرآن امسال نسبت به سال قبل دو برابر شده و راه‌اندازی غرفه ویژه دهه هشتادی‌ها و دهه نودی‌ها با محوریت موسسات قرآنی از ویژگی‌های این رویداد فرهنگی است.

مجوز 3هزار موسسه قرآنی صادر شد

وزیر فرهنگ با بیان اینکه به برکت انقلاب اسلامی در حوزه قرآن تحولات بزرگی را شاهد بودیم، تاکید کرد: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی 3 هزار مجوز موسسه قرآنی صادر کرده‌ایم. در لایحه بودجه 1402 با حمایت رئیس جمهور و همراهی مجلس گام‌های بلندی برای تقویت زیرساخت‌های فرهنگی در بخش‌های مختلف و در صدر آن برای حوزه قرانی برداشته شده است. برنامه‌های آموزشی قرآنی نیز در جریان است و در این راستا در طرح بشری در سال گذشته بیش از 5 هزار مربی قرآنی تربیت کردیم.

اسماعیلی با بیان اینکه افتخار جامعه اسلامی ما به تعالیم قرآنی است، اظهار داشت: در برخی روستاهای کشورمان بیش از 300 بانوی حافظ قرآن داریم که این اتفاق جزو افتخارات نظام اسلامی است. در دولت سیزدهم این مسیر با قدرت ادامه پیدا خواهد کرد و به اهداف اعلامی در این حوزه خواهیم رسید.

گفتنی است سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم با شعار "می‌خوانمت" از امروز، شنبه برابر با دهم ماه مبارک رمضان آغاز شده و تا 26 فروردین مصادف با 24 ماه صیام ادامه دارد، علاقه‌مندان هر روز می‌توانند از ساعت 17 تا یک بامداد از نمایشگاه دیدن کنند.

برچسب‌ها