کد خبر 157914
۲۳ دی ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۴

آخرین وضعیت اعزام قطارها در مسیر ریلی مشهد

آخرین وضعیت اعزام قطارها در مسیر ریلی مشهد

معاون مسافری راه‌آهن گفت: سرمای بی‌سابقه در کشور خصوصا در منطقه ریلی خراسان و کاهش دما تا 25 درجه در برخی مناطق مسیر ریلی مشهد، موجب یخ‌زدگی سوزن ریل، یخ‌زدگی سوخت لکوموتیو و یخ‌زدگی سوپاپ ترمز واگن‌ قطارها شده است و به همین دلیل تردد اغلب قطارهای امروز مشهد لغو شد.

‌به گزارش گروه اقتصادی حیات؛ میرحسن موسوی درباره آخرین وضعیت اعزام قطارها در مسیر ریلی مشهد اظهار داشت: در بسیاری از نقاط کشور خصوصاً شمال شرق برودت هوا بسیار زیاد است، در برخی نقاط شمال شرق کشور و خراسان، دمای هوا تا منفی 25 درجه هم رسیده است و سرمای کم سابقه در این مناطق داریم.

وی ادامه داد: روزانه 230 قطار مسافری در شبکه ریلی کشور تردد‌ و 80 هزار مسافر را جابه‌جا می‌کند و در این 48 ساعت گذشته که سرمای هوا بسیار زیاد بود هم اغلب قطارها اعزام شدند.

معاون مسافری راه‌آهن بیان کرد: اما در راستای سیر ایمن قطارها، ستاد بحران در اداره کل راه‌آهن خراسان همچنین در شرکت راه‌آهن‌ تشکیل شد تا نسبت به سیر ایمن‌ قطارها تمهیدات و تصمیمات لازم اتخاذ شود.

* 3 عامل توقف قطارها در مسیر ریلی مشهد

موسوی اضافه کرد: در منطقه ریلی خراسان خصوصاً در ایستگاه های فریمان، ابومسلم و تربت، دمای هوا تا 28 درجه زیر صفر هم رسید در این شرایط ‌جوی با یخ‌زدگی سوزن، یخ زدگی سوخت لوکوموتیو‌ها و یخ‌زدگی سوپاپ ترمز واگن‌های مسافربری، مواجه شدیم و همین امر موجب شد ورود‌ و خروج‌ قطار‌ها با تاخیر مواجه شود.

وی اضافه کرد: ماموران فنی راه‌آهن تلاش می‌کنند بلافاصله پس از حرکت قطار مجددا نسبت به تزریق ضد یخ به سوزن‌های ریل اقدام کند اما پس از حرکت قطار باز به علت سرمای شدید، سوزن‌های ریل‌ یخ می‌زند.

* اعزام اتوبوس برای جابه‌جایی مسافران قطار متوقف شده

معاون مسافری راه‌آهن گفت: با توجه به بروز سه مشکل ذکر شده، تعدادی از قطار‌های ما متوقف شد، برخی از قطارها از طریق لکوموتیو امداد مجددا به سیر خود ادامه دادند اما قطار تهران-مشهد به شماره 368 که با سه عامل یخ‌زدگی سوزن ریل، یخ‌زدگی سوخت‌ لکوموتیو و یخ‌زدگی سوپاپ ترمز واگن، مواجه شد قادر به حرکت نبود، در این راستا مسافران در نمازخانه ایستگاه راه‌آهن فریمان‌ مستقر و سپس با هماهنگی راه‌آهن با اتوبوس به مشهد مقدس اعزام شدند.

* لغو تردد بخش عمده‌ای از قطارهای امروز مشهد

موسوی اظهار داشت: در ستاد مرکزی راه‌آهن امروز با حضور مدیرعامل راه‌آهن تمهیداتی برای 24 ساعت آینده‌ اندیشیده شد و با توجه به همین شرایط جوی که اعلام کردیم مقرر شد تردد بخش عمده‌ای از قطارهای مسیر مشهد چه در مسیر رفت و چه در مسیر برعکس امروز متوقف شود.

معاون مسافری راه‌آهن تاکید کرد: مسافران قطار جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 0215149 تماس ‌تماس بگیرند./فارس

برچسب‌ها