کد خبر 153053
۴ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۳

اتفاقی جالب در بازار سکه و طلا

اتفاقی جالب در بازار سکه و طلا

نایب رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران، ضمن اشاره به کم نوسان بودن بازار طلای جهانی، از آرام‌تر شدن بازار سکه و طلا در این هفته نسبت به هفته‌های پیش‌ خبر داد. طی این هفته علیرغم اینکه قیمت سکه‌های تمام و یک گرمی‌ و همچنین قیمت طلا روند افزایشی داشته اما نیم سکه و ربع سکه کاهش قیمت را تجربه کرده‌اند.

به گزارش گروه اقتصادی حیات؛ محمد کشتی‌آرای اظهار کرد: این هفته بازار سکه و طلا نوسان چندانی را تجربه نکرد. امروز، جمعه قیمت اونس جهانی به 1754 دلار رسیده که به نسبت اوایل هفته تنها دو دلار افزایش داشته است. در مجموع هر اونس طلای جهانی نوسان دو تا پنج دلاری را در این هفته تجربه کرده است.

نایب رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران، خاطر نشان کرد: اتفاق جالبی که در این هفته رخ داد، این بود که انتشار اوراق قرضه ارزی  توسط بانک مرکزی تاثیر مستقیمی بر روی نرخ ارز داشت و سبب شد نرخ ارز در این هفته نوسان زیادی نداشته باشد؛ از همین روی، بازار سکه و طلا نیز با آرامش توام بود و این آرامش به ثبات قیمت‌ها نیز کمک کرد.

این کارشناس بازار سکه و طلا با بیان اینکه قیمت اونس جهانی طلا به نسب ابتدای هفته نوسان محدود پنج دلاری داشته و نوسان نرخ ارز نیز محدود شده است، اعلام کرد: سکه طرح قدیم به 15 میلیون و 800 هزار تومان رسیده که نسبت به ابتدای هفته حدود 400 هزار تومان افزایش را تجربه کرده است. هر قطعه سکه تمام طرح جدید نیز در پایان هفته 16 میلیون و 500 هزار تومان قیمت‌گذاری شده که به نسبت ابتدای هفته، افزایش 350 هزار تومانی داشته است.

وی افزود: نیم سکه در آخرین معاملات هفته هشت میلیون و 850 هزار تومان و ربع سکه پنج میلیون و 870 هزار تومان قیمت داشت که به نسبت ابتدای هفته 30 هزار تومان کاهش قیمت داشته‌اند. سکه‌های یک گرمی اما نسبت به ابتدای هفته 50 هزار تومان افزایش قیمت داشته و سه میلیون و 400 هزار تومان در آخرین معاملات دادوستد شده است.  هر مثقال طلای 17 عیار نیز در پایان هفته شش میلیون و 522 هزار تومان قیمت داشت که نسبت به ابتدای هفته 62 هزار تومان گرانتر شده و هر گرم طلای 18 عیار نیز در آخرین معاملات روز گذشته یک میلیون و 505 هزار تومان قیمت‌گذاری شد که 13 هزار تومان گرانتر شده است. 

حباب سکه دوباره بزرگ شد

کشتی‌آرای در رابطه با تاثیر انتشار اوراق سکه بر بازار طلا اظهار کرد: انتشار اوراق سکه توسط بانک مرکزی در هفته‌های گذشته، سبب شد که حباب سکه از دو میلیون و 700 هزار تومان به یک میلیون و 500 هزار تومان کاهش یابد اما سپس فروش این اوراق متوقف شد و در این هفته‌، مجدد شاهد افزایش حباب سکه بودیم. روز گذشته (پنجشنبه) در آخرین معاملات بازار، هر قطعه سکه یک میلیون و 800 هزار تومان حباب داشت که به نسبت ابتدای هفته 250 هزار تومان افزایش داشته است.

این کارشناس بازار سکه و طلا، خاطرنشان کرد: همانطور که اشاره شد، نیم سکه و ربع سکه در این هفته کاهش قیمت را تجربه کرده‌اند اما سکه‌های تمام طرح جدید، طرح قدیم و یک گرمی‌ها افزایشی شده‌اند که این افزایش قیمت ناشی از افزایش تقاضا بوده و منجر به افزایش حباب سکه هم شده است. در مجموع اما بازار آرام بود و دادوستدها روال عادی خود را داشت و بازار کم نوسانی را پشت سر گذاشتیم.

وی پیش‌بینی کرد: باتوجه به شرایط موجود سیاسی- اقتصادی دنیا و شرایط اقتصادی حال حاضر داخل، به‌نظر می‌رسد در هفته پیش‌رو، تغییرات قیمت زیادی نداشته باشیم و بازار همچنان بدون نوسان و التهاب و همراه با آرامش باشد و قیمت‌ها در همین محدوده باقی بماند.

برچسب‌ها